Doğruluğun Sesini Yükseltmek İçin Çalışan Doğruluk Payı’nın Sizin Desteğinize İhtiyacı Var

Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Bülent Kuşoğlu Ankara Milletvekili | CHP

AK Parti iktidarı döneminde, yatırımların yüzde 60'ı İstanbul ve çevresine yapıldı.

22 Şubat 2018 tarihinde TBMM'de söylendi.
Okuma Süresi   2 Dakika
Konu Başlığı: Mali Politikalar

İllere Yapılan Yatırımlar

TBMM Genel Kurulu'nda söz alan CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, AK Parti iktidarı döneminde, yatırımların %60'ının İstanbul ve çevresine yapıldığını iddia etti.

Kuşoğlu'nun iddiasını Kalkınma Bakanlığı'nın, il bazında kamu yatırım verilerinden faydalanarak değerlendirdik. Demeçteki İstanbul ve çevresi ifadesi net olmamakla birlikte Marmara Bölgesi'nde yer alan Kocaeli, Sakarya, Bursa, Yalova, Balıkesir, Çanakkale, Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne illeri dikkate alınarak bir değerlendirme yapılabilir.

2006-2017 yılları dikkate alındığında bu 10 yıllık süreçte iller bazında yapılan kamu yatırımlarının toplam tutarı 304 milyar 382 milyon liradır. Aynı dönemde İstanbul özelinde yatırım miktarı 55 milyar 706 milyon liradır. İstanbul da dahil olma üzere dikkate aldığımız Marmara Bölgesi illerine yapılan toplam yatırımlar ise 83 milyar 365 milyon liranın biraz üzerindedir.

Bu oranlara göre yapılan kamu yatırımları karşılaştırıldığında, il düzeyinde İstanbul'un son 10 yılda yapılan yatırımların %18'ini, bölge düzeyinde ise Marmara Bölgesinin yatırımların %27'sini aldığını görüyoruz.

Sonuç olarak;

Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu 'nun İddiasında Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
MUTLAKA İZLEYİN:

Tek Parti ve Koalisyon Dönemlerinde Ekonomik Büyüme